Każdy rodzic wie, że ząbkowanie dla dziecka jest niezwykle dokuczliwym okresem. Nie tylko pociecha mocno się ślini, ale także cierpi z powodu spuchniętych dziąseł. Jak wiadomo w takiej sytuacji, dziecko nie może po prostu beztrosko cieszyć się zabawą, a zamiast tego staje się marudne i płaczliwe. Rodzice więc rozpaczliwie próbują znaleźć złoty środek, który ulży cierpieniom ich dziecka, więc na potęgę kupują gryzaki. Na rynku największą popularnością cieszą się gryzaki twarde i miękkie. Co więc warto o nich wiedzieć?
Gryzaki miękkie i ich zalety
Gryzaki miękkie to bez wątpienia produkt, na który rodzice stawiają najczęściej. Zwykle są one wykonane z tkaniny, która charakteryzuje się odpowiednią faktura. Główną ich rolą jest wykonywanie delikatnego masażu dziąseł, który ma przynieść ulgę w bólu. Do gryzaków miękkich można zaliczyć:
- gryzaki kauczukowe
- gryzaki silikonowe
Szczególną uwagę warto jednak zwrócić na sam kształt gryzaków miękkich, gdyż zwykle mają one na swojej powierzchni charakterystyczne wypustki, by zintensyfikować masaż bolących dziąseł i zminimalizować ich opuchliznę, co znacznie przyczynia się do zmniejszenia bólu. Specjalną grupą gryzaków są te wykonane z kauczuku, które zostały jednocześnie wypełnione płynem. Wówczas przed podaniem ich dziecku zaleca się umieszczenie ich w zamrażarce. Włożenie do buzi schłodzonego gryzaka jeszcze skuteczniej niweluje ból oraz zmniejsza opuchliznę. Najlepszym rozwiązaniem stają się gryzaki wodno-drewniane, którego jedna części jest wykonana właśnie z drewna, a druga z wypełnionego płynem kauczuku. Mają one ogromną zaletę, gdyż schłodzeniu ulega jedynie ta część gryzaka, którą dziecko wkłada do buzi, podczas gdy uchwyt, dalej jest ciepły. Z racji tego, że dzieci nie przepadają za chwytaniem w ręce zimnych przedmiotów, tego typu gryzak stanowi swoisty kompromis.
Co warto wiedzieć o gryzakach twardych?
Gryzaki twarde są produktem, na który rodzice nie stawiają zbyt chętnie. Niemniej jednak mają one również swoje niepodważalne zalety. Warto pokreślić, że do grupy gryzaków twardych zaliczamy przede wszystkim te, które wykonane są z drewna lub z twardego plastiku. Działają one na bardzo podobnej zasadzie co gryzaki miękkie. Na ich powierzchni znajduje się szereg wypustek, które również mają masować dziąsła i przynosić ulgę w bólu. W grupie gryzaków twardych znajdują się również zabawki do gryzienia. Są to produkty, które łączą w sobie przeróżne materiały, a także faktury, a każda z ich części przeznaczona jest do gryzienia. Ich największą zaletą jest bez wątpienia to, że dziecko samodzielnie może dokonać wyboru odnośnie tego, której części gryzaka użyje i która będzie najlepiej łagodziła dolegliwości związane z ząbkowaniem.
Jaki gryzak będzie odpowiedni do potrzeb?
Niestety na to pytanie nie da się znaleźć uniwersalnej odpowiedzi. Zwykle rodzice kupują kilka rodzajów gryzaków i sprawdzają, które najlepiej pomaga maluchowi w walce z bolesnym ząbkowaniem. Warto jednak szczególną uwagę zwrócić na kształt gryzaka, a raczej na jego uchwyt. Powinien być on idealnie dopasowany do rączki dziecka, by nie miało ono problemów z jego trzymaniem. Warto też zwrócić uwagę na to, by tego typu przedmioty posiadały odpowiednie certyfikaty i atesty, co będzie gwarancją tego, że zostały one wykonane z materiałów bezpiecznych- co ma ogromne znaczenie, gdyż dziecko wkłada gryzak do buzi. Gryzaki są dostępne w różnych rozmiarach i z różnym rozstawem wypustek, więc warto dobrać go także odpowiednio do ilości ząbków, które dziecko już posiada.
Więcej produktów dla swoich pociech znajdziecie w naszym sklepie: Beciaszkowo – Gryzaki dla Niemowląt